Gminna Bibliteka Publiczna w Jemielnicy

Filia w Piotrówce
 Filia Biblioteczna w Piotrówce

 

  

 

 


 

 

 

 

 

 


 

WARSZTATY WIELKANOCNE 2020

W dniach od 2 do 11 marca br. w naszej bibliotece odbyły się wielkanocne warsztaty zdobienia pisanek. Przedsięwzięcie zorganizowane zostało przez bibliotekę oraz odział "Civitas Christiana". 

Poniżej zamieszczamy artykuł Strzelca Opolskiego nr  12/2020 dotyczący warszatów.

 


 

Hej kolęda, kolęda.....

"Wieczór z kolędą" za nami. Spotkanie przebiegło w atmosferze świątecznej zadumy i uznane zostało za wyjątkowo mile spędzone niedzielne popołudnie. Dziękujemy Wszystkim za przybycie i podtrzymywanie pięknej tradycji Śpiewania kolęd i pastorałek, bo jak powiedział Święty Jan Paweł II „…kolędy tworzą naszą historię narodową i chrześcijańską. Trzeba, abyśmy tego bogactwa nie zgubili”.  Dziękujemy również za aktywne włączenie się w przebieg spotkania poprzez śpiewanie kolęd i czytanie. Serdecznie zachęcamy do udziały w kolejnych organizowanych przedsięwzięciach.                    


 

Serdecznie Wszystkich zapraszamy

na „Wieczór z kolędą,

                   w niedzielę  12 stycznia 2020 r.                 

o godz. 1600, świetlica (budynek LZS).

 

Przyjdźcie Wszyscy i starsi i młodzi,

żeby przypomnieć  sobie, jak to przed laty

Bóg się narodził…

Niech nasze wspólne kolędowanie

będzie dla niego podziękowaniem.

 


 

Zapraszamy na wystawy

      

Serdecznie zapraszamy do odwiedzania wystawy zatytułowanej „Boże Narodzenie – grafiki” udostępnionej przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Opolu oraz towarzyszącą jej wystawę rękodzieła bożonarodzeniowego wykonanego przez mieszkańców Piotrówki na tegorocznych warsztatach.


 

Warsztaty w bibliotece

 

Biblioteka w Piotrówce razem z oddziałem "Civitas Christiana"zorganizowała warsztaty rękodzieła bożonarodzeniowego. Stają się one naszą piękną tradycją. Tym razem warsztaty miały charakter międzypokoleniowy, gdyż brały w nich udział uczestnicy w różnym wieku, dzieci, młodzież i dorośli. Wszyscy byli bardzo zadowoleni z panującej podczas prac atmosfery. Młodzi uczyli się od dorosłych, a dorośli podziwiali umiejętności i zdolności dzieci i młodzieży. Efekty prac uczestników warsztatów można podziwiać na wystawie w Bibliotece.

  

Spotkanie autorskie

z Agnieszką Walczak-Chojecką

                

                

                

     27 listopada br. pisarka była bohaterką spotkania w Dyskusyjnym Klubie Książki na które przybyli członkowie DKK działających przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Jemielnicy oraz Filii Bibliotecznej w Piotrówce. Pani Agnieszka barwnymi opowieściami wprowadziła czytelników w świat swej twórczości, w który wkroczyła już w wieku pięciu lat. Wtedy to jej "zabawa" literaturą zaowocowała podyktowaniem mamie pierwszego wiersza. Autorka opowiedziała o inspiracjach wpływających na powstawanie poszczególnych powieści oraz o pisarskiej pasji i dociekliwości. Oprócz pracy pisarskiej jej drugą wielką miłością są podróże. Chcąc podzielić się z czytelnikiem wrażeniami z odbytych wojaży, zabiera go w swych powieściach do odwiedzonych wcześniej miejsc. Świetnym tego przykładem jest trzytomowa Saga Bałkańska. Do Tajlandii przeniesie czytelnika fabuła Dziewczyny z Ajutthai, z kolei Chorwacja pojawia się w powieści Gdy zakwitną poziomki. Pejzaże gorącego wybrzeża Amalfi poznamy we Włoskiej Symfonii.  Nie są to jednak książki podróżnicze. Agnieszka Walczak-Chojecka zaprasza czytelnika nie tylko w podróż do miejsc, ale przede wszystkim w głąb duszy. 

Zapraszamy do lektury powieści Agnieszki Walczak-Chojeckiej, które dostępne są w naszych bibliotekach.

 

 


  Filia Biblioteczna w Piotrówce

serdecznie zaprasza

na spotkanie autorskie

z Agnieszką Walczak-Chojecką,

które odbędzie się

27 listopada br. o godz. 16.00 w bibliotece.

Agnieszka Walczak-Chojecka

Autorka powieści obyczajowych goszczących na listach bestsellerów.

Pierwszy wiersz ułożyła w wieku pięciu lat. Pisała słowa piosenek, współpracując m.in. z Piotrem Rubikiem w początkach jego kompozytorskiej kariery. Zagrała w filmie. Ukończyła Filologię Słowiańską na UW, zajmowała się tłumaczeniami literatury z języka serbskiego, którego nauczyła się mieszkając prawie pięć lat w Belgradzie. Współpracowała z Radiem Belgrad, III programem Polskiego Radia, czasopismami muzycznymi.

Na wiele lat pochłonęła ją jednak praca w biznesie. Zajmowała najwyższe stanowiska - w tym Dyrektora Marketingu i Doradcy Zarządu, w dużych korporacjach.

W połowie 2012 roku zakończyła pracę w firmach i powróciła do twórczości. Owocem tego są jej powieści: „Dziewczyna z Ajutthai”, „Gdy zakwitną poziomki”, „Włoska symfonia”, trzytomowa Saga Bałkańska, „Królowa Gwiazd” oraz najnowsza „Naprawdę jaki jesteś”.

Autorka pracuje nad scenariuszem filmu pełnometrażowego. Mama uzdolnionej aktorsko Gabi, żona i zapalona podróżniczka.Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek 

Bajka po świecie wędrowała, do naszej biblioteki zawitała. Każdego roku 5 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Z tej okazji naszą bibliotekę odwiedziła liczna grupa przedszkolaków. Dzieci przybyły by odczarować krainę bajek, na którą spadło wielkie nieszczęście. Zły czarodziej rzucił na nią klątwę i w bajkowej krainie wszystko się pomieszało. Przedszkolaki swą wyjątkową znajomością bajek zaprowadziły w bajkowej krainie ład i porządek. Aby tak się stało musiały rozwiązać zagadki, rozpoznać rekwizyty bajkowych postaci, zreperować dach piernikowej chatki oraz kwiat Calineczki, pomóc Śnieżce przejść labirynt,         a Kopciuszkowi oddzielić ziarna grochu od fasoli. Wszyscy uczestnicy zabaw doskonale poradzili sobie z zadaniami czarodzieja Kadabry. Na spotkaniu nie mogło zabraknąć głośnego czytania. Dzieci wysłuchały bajki pt. „Czarownica i kot”. Poznały nowego bajkowego bohatera,                               a mianowicie czarownicę o dobrym serduszku. Na zakończenie dzieci udały się do działu dziecięcego, gdzie przeglądały książeczki i kolorowały obrazki.

 

 

  

  

Ponadto z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek zorganizowano konkurs plastyczny pt. „Mój ulubiony bohater z bajki lub baśni”. Na konkurs wpłynęło 14 prac, wykonanych techniką dowolną. Doceniając talent i zaangażowanie dzieci, oprócz laureatów i wyróżnionych nagrodzono również pozostałych uczestników konkursu. Wszystkim serdecznie gratulujemy!

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek to nie tylko dzień, w którym przypomina się cudowny świat bajkowych postaci, będących nieodzownym elementem dzieciństwa. To także doskonała okazja do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Książki rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć, bogacą słownictwo, dlatego też warto sięgać po nie już od najmłodszych lat i to jak najczęściej.

 


 

Jesienne nowości

  

 

          Długie jesienne wieczory, to doskonała okazja do sięgnięcia po książkę. W tym celu zapraszamy do naszej Filii Bibliotecznej po nowości, które umilą jesienny i zimowy czas. Wśród nich każdy znajdzie coś dla siebie. Kryminały, thrillery, książki obyczajowe, a także pięknie ilustrowane książeczki dla najmłodszych czekają! Zapraszamy i życzymy miłej lektury.

 

Zakup zrealizowano ze środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.


 Maj to szczególny miesiąc 

dla wszystkich zaprzyjaźnionych z książką.

  Biblioteka w Piotrówce jak co roku przyłączyła się do obchodów

Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, który w naszej placówce

trwał do końca maja. W tym czasie przygotowaliśmy szereg

spotkań i zajęć promujących Bibliotekę i czytelnictwo.

Do wspólnego świętowania zaprosiliśmy przedszkolaków

oraz uczniów ze szkoły podstawowej.  Odbyło się również

spotkanie DKK, tematem dyskusji była książka pt. "Pokojówka miliardera"


 

Laureaci konkursu pt. "Na każde pytanie odpowie czytanie"


Pasowanie na czytelnika uczniów klasy I


 Wizyta przedszkolaków z odziału przedszkolnego z Piotrówki


 

Spotkanie w przedszkolu w Barucie

 

 

Spotkanie w przedszkolu w Łaziskach

 

Spotkanie w przedszkolu w Strzelcach Op.

 


 

Tydzień Bibliotek 

8 - 15 maja 2019r.


                  

    15 maja w Filii Bibliotecznej w Piotrówce

    odbyły się obchody Dnia Bibliotekarza

    w których wzięli udział pracownicy

    Gminnej Biblioteki Publicznej w Jemielnicy

    i bibliotek szkolnych oraz zaproszeni goście,

    w tym skarbnik Urzędu Gminy w Jemielnicy.

    W trakcie uroczystości goście mogli wysłuchać

    m. in. prezentacji na temat działalności biblioteki,

    a tym samym zobaczyć jak na naszych oczach

    biblioteka zmienia swoje oblicze.

    Dziękujemy wszystkim za wspaniałe życzenia,

    które otrzymaliśmy w ciągu tego tygodnia.

    Mamy nadzieję, że nadal będziemy inspirować

    naszych czytelników.


        

 Spotkanie z Sabiną Waszut


 

W czwartkowe popołudnie 25.10.2018 r. gościem  Filii Bibliotecznej w Piotrówce była laureatka nagród poetyckich i literackich : Sabina Waszut.  Pisarka jest  związana ze Śląskiem  a szczególnie z Chorzowem. Ciekawie i pięknie opowiadała o swojej rodzinie, której losy były inspiracją do napisania  jej książek.  Wszystkie książki a jest ich jak dotąd sześć, opisują zawiłe dzieje rodzin śląskich. Pisarka jest osobą niezwykle otwartą i serdeczną, co zachęciło uczestników spotkania do ożywionej dyskusji. Dyskutowano nie tylko o książkach, ale czytelniczki również opowiedziały o historiach swoich rodzin w burzliwych powojennych dziejach wioski, kiedy to dotychczasowi mieszkańcy zostali wysiedleni, a do Piotrówki przybyli  przesiedleńcy z dawnych kresów Polski. Autorka stwierdziła, że historie te są niezwykle interesujące i powinny zostać uwiecznione w książkach. Spotkanie odbyło się w ramach działającego przy bibliotece Dyskusyjnego klubu Książki i wzięło w nim udział aż 16 osób!  W bibliotece znowu zaczyna się DZIAĆ!.  Przypominamy, że biblioteka  otrzymała w tym roku tytuł Najlepszej Filii Bibliotecznej w województwie opolskim, przeszła generalny remont, posiada okazały podjazd dla niepełnosprawnych . Zaprasza więc wszystkich bardzo serdecznie w swoje progi!

 


 

Remont budynku

           Budynek w którym mieści się świetlica wiejska, biblioteka                    oraz pomieszczenia LZS-u przeszedł gruntowną modernizację. 

Prace trwały od kwietnia do września 2018 roku.

Obiekt po remoncie prezetuje się pięknie.

 


 

  Rozstrzygnięcie konkursu:  "O TYTUŁ NAJLEPSZEJ WIEJSKIEJ FILII   BIBLIOTECZNEJ W WOJEWÓDZTWIE OPOLSKIM"

ROGÓW OPOLSKI 10 MAJ 2018r.

DYREKTOR Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu

przyznał tytuł

"NAJLEPSZEJ WIEJSKIEJ FILII BIBLIOTECZNEJ W WOJ. OPOLSKIM" BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W PIOTRÓWCE

 


  

 Tytuł "NAJLEPSZEJ WIEJSKIEJ FILII BIBLIOTECZNEJ W WOJEWÓDZTWIE OPOLSKIM" to dla biblioteki wielki zaszczyt i ogromna radość. Wyróżnienie to, to dowód docenienia naszej pracy i współpracy ze środowiskiem i  Urzędem Gminy w Jemielnicy na czele z panem wójtem Marcinem Wycisło oraz panią dyrektor GBP w Jemielnicy Lidią Radecką. Radą i pomocą służy nam zawsze pani Agnieszka Hałubiec z biblioteki wojewódzkiej. Oczywiście najważniejsi są czytelnicy i mieszkańcy wioski, którzy chętnie odwiedzają swoją bibliotekę. Zarówno dla starszych jak i młodszych mieszkańców Piotrówki biblioteka zawsze była i jest miejscem spotkań. Dla pracownika biblioteki to ogromna motywacja do dalszej pracy.                                      Po remoncie biblioteka zaprasza w swoje progi..

Warsztaty w bibliotece

MARZEC 2018r.

Biblioteka w Piotrówce razem z oddziałem "Civitas Christiana"

zorganizowała  warsztaty rękodzieła wiekanocnego.

Prowadziła je pani Celina ze Strzelec Opolskich.Podzieliła

się z nami wiedzą między innymi na temat metody kanzashi.

Mieszkańcy chętnie wzięli udział w warsztatach.

 

   


Uroczystość pasowania na czytelnika w bibliotece

30 listopada 2017r. miała miejsce uroczystość

 przyjęcia uczniów klasy pierwszej w poczet czytelników.

Uczniowie przybyli do biblioteki wraz z wychowawczynią Jolantą Knoll.

Do zaprzyjaźnienia się z książkami zachęcały starsze koleżanki

Natalia, Emilia, Kasia i Oliwia. Uczniowie wysłuchali próśb książki

skierowanych do dzieci oraz rozwiązywali zagadki.

W najważniejszej części uroczystośći pierwszoklasiści

złożyli przyrzeczenie związane z szanowaniem książek

i wypełnianiem obowiązków czytelnika.

Od tej pory uczniowie mogą samodzielnie poznawać

zaczarowany świat bajek i baśni.


         


 

Jesienne warsztaty w bibliotece

W listopadzie odbyły się warsztaty

robienia róż z jesiennych, kolorowych liści.

Kwiaty zostały wykorzystane do stworzenia

efektownych dekoracji, które na pewno

nie zwiędną do następnej jesieni.

   

                       

 


 

 "Wakacyjne spotkania 2017"

Filia Biblioteczna w Piotrówce w lipcu i sierpniu

zorganizowała dla dzieci szereg spotkań.

W bibliotece dzieci oglądały filmy, grały w gry

planszowe, rozwiązywały krzyżówki, kolorowały.

Było głośne czytanie bajek i wierszy.

Zajęcia odbywały się również w świetlicy i na boisku.

     

  

 


Spotkanie autorskie

z Magdaleną Kordel

W czwartkowe popołudnie 25.05. 2017r. gościliśmy w naszej bibliotece Magdalenę Kordel. Pisarka jest autorką znanych powieści takich jak "Uroczysko", "Sezon na cuda", "48 tygodni" oraz cyklu "Malownicze". Na spotkaniu autorkę pytano o jej plany pisarskie, a szczególnie o dalsze losy bohaterów powieści. Pisarka okazała się osobą niezwykle radosną i otwartą. Chętnie odpowiadała na pytania czytelników, przytaczała anegdoty związane ze swoją twórczością. Spotkanie odbyło się w ramach działającego w naszej bibliotece Dyskusyjnego Klubu Książki.

 

 


Filia Biblioteczna w Piotrówce

serdecznie zaprasza

na spotkanie autorskie

z Magdaleną Kordel

które odbędzie się

w dniu 25.05.br. o godz. 18.00 w bibliotece


                                Wystawa wielkanocna

http://centrum-kultury.eu/wp-content/uploads/2017/03/Wystawa-Wielkanocna-web-2.jpg

 


                              Wtorek , 28 Marzec 2017 E-wydanie                                  Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christian


Uczestnicy warsztatów w bibliotece w Piotrówce


Pisanka symbol nadziei
22 lutego – 3 marca w Piotrówce odbyły się warsztaty poświęcone tradycjom
wielkopostnym. Organizatorem był oddział Katolickiego Stowarzyszenia Civitas
Christiana w Piotrówce na czele z jego przewodniczącą Bronisławą Latochą oraz
Biblioteka w Piotrówce.
W warsztatach wzięły udział dzieci oraz dorośli. Zdobili pisanki metodą kanzashi,        rzeźbili w korze, krasili jaja metodą śląską.
Rzeźbiarz Tomasz Gdowski przybliżał zebranym zwyczaje wielkopostne praktykowane
w różnych krajach, które miał okazję zwiedzić.
Dzieci opowiadały o swoich wielkopostnych zwyczajach i śpiewały pieśni wielkopostne.
Spotkanie miało na celu integrację lokalnej społeczności oraz podtrzymywanie zwyczajów
związanych z Wielkim Postem i Wielkanocą.
Alicja Berger-Zięba

 Warsztaty poświęcone tradycjom wielkanocnym

   


 W 2017r. możesz u nas przeczytać i wypożyczyć

       do domu następujące czasopisma:

        Strzelec Opolski


       Przyjaciółka


       Kumpel


       Konie i Rumaki


       Przyjaciel Pies

  

       Piłka Nożna


       Robótki Ręczne


       Civitas Christiana

 


 

SPOTKANIE AUTORSKIE Z HANNĄ CYGLER

 

      W czwartek 15 września 2016r. biblioteka w Piotrówce

 gościła pisarkę panią Hannę Cygler, autorkę 18 powieści.

Hanna Cygler przyjechała do nas aż z Gdańska,

aby poznać czytelników i opowiedzieć o swojej twórczości.

Pisarka okazała się osobą niezwykle otwartą

i bezpośrednią, odpowiadała na pytania czytelników

tworząc bardzo przyjazną atmosferę.

Spotkanie odbyło się w ramach działającego w naszej

bibliotece Dyskusyjnego Klubu Książki. 


Serdecznie zapraszamy w dniu 15 września 2016 r. o godzinie 18.oo 

         do Filii Bibliotecznej w Piotrówce na spotkanie autorskie

z Hanną Cygler

 13 czerwca 2013 r. Filia Biblioteczna w Piotrówce

obchodziła jubileusz 50-lecia istnienia.